Zakrslý Beran Teddy ( ZBTd ) - standard

Zdrobnený baran Teddy

Zwergwidder Teddy

Karzełek Baran Teddy

Dwarf Lop Teddy

Nain Bélier Teddy

Vznik, historie a rozšíření plemene

V zahraničí je zakrslý beran teddy rozšířený a původně byl chován jako mazlíček. Od roku 2009 v ČR  probíhalo cílené šlechtění prostřednictvím příslušného chovatelského klubu. Uznání nového plemene proběhlo v prosinci roku 2019 v Brně.

Uznané barevné rázy

Jsou uznány veškeré barevné rázy,popsané v oddílech A a B ve Všeobecné části a dále kresba ve formě plášťové strakatoati ( ZBTd str v barvách odpovídajících ZB str ) , holandské strakatosti ( ZBTd ho ) a hototské strakatosti ( ZBTD hb ).

Bodovací stupnice

Pozice .......................................................................................................... Body

1.Hmotnost ........................................................................................................................ 10

2.Tvar .................................................................................................................................. 20

3.Typ .................................................................................................................................... 20

4.Srst .................................................................................................................................... 15

5.Plemenné znaky .......................................................................................................... 20

6.Barva krycí srsti, očí, drápů, podsady, event. viz výchozí plemeno ............. 10

7.Péče, zdraví, kondice .................................................................................................. 5

Celkem ........................................................................................................... 100

Pozice 1. - Hmotnost

Hmotnost mláďat

měsíc      1.            2.            3.            4.            5.            6.

kg          0,3          0,5          0,9          1,2          1,4           1,6

Hmotnost dospělých králíků

1,30 - 1,49 kg                1,50 - 1,90 kg                1,91 - 2,10 kg

     9 bodů                        10 bodů                        9 bodů

Pozice 2. - Tvar

Viz Všeobecná část. Při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat.

Pozice 3. - Typ

Tělo je zavalité, válcovité se silnou kostrou, široké v hrudní i pánevní partii. Končetiny jsou krátké, zeširoka postavené a silné. Postoj je polovysoký. Pohyb nemá působit plazivě. Hlava působí kratším dojmem, má být se širokým čelem i nosní partií, je výrazně klabonosá v celém profilu. Hlava králic má jemnější stavbu s dobře vyvinutým klabonosem. Krk je krátký, silný, nezřetelný. Uši jsou pevné struktury, se silným základem, bez záhybů, dobře osrstěné, podkovovitě svěšené po stranách hlavy s otvory uší přiléhajícími k hlavě (zepředu je zřejmá tzv. podkova). Svěšené uši tvoří u základu výrazné chrupavčité hrboly (tzv. korunky) s tím, že jsou na koncích zaoblené. Rozpětí uší měřené přes hlavu je 22,0 - 28,0 cm.

Pozice 4. - Srst

Srst je hustá, strukturou rovná, jemná, avšak neplstící. Je rovnoměrně rozložena po celém trupu. Délka srsti je 5 - 8 cm. Na břiše je polodlouhá srst.

Pozice 5. - Plemenné znaky

Plemennými znaky rozumíme kompaktní charakteristické osrstění, tzn. dlouhou srst po celém těle a čelenku. Čelenkou se rozumí srst na čele, která musí být u dospělého králíka dlouhá 5 - 8 cm. Od kořene uší se srst rozděluje a padá přes čelo dolů. Dlouhá srst je od nosní partie až ke kořeni uší a také kolem očí. Prodloužená srst je v dolní polovině uší. V horní polovině uší a spodních částech hrudních a pánevních končetin je normální, neprodloužená srst.

Pozice 6. - Barva krycí srsti, očí, drápů, podsady, event. viz výchozí plemeno

Požadavky na posuzované znaky vycházejí ze standardu konkrétního zbarvení ve Všeobecné části.

Technická poznámka : Požadavky na posuzované znaky vycházejí ze standardu konkrétního zbarvení u králíků s normální srstí s tím, že se u ZBTd přihlíží k délce a struktuře srsti.Tento fenomén barvu odstínově mění na převážně celkově světlejší dojem. Kresebné znaky mohou být v důsledku růstu dlouhé srsti hůře rozpoznatelné a ohraničené.

Pozice 7. - Péče, zdraví, kondice

Viz Všeobecná část. 

Je povoleno sepnout čelenku.

Přípustné vady

Pozice 1.

Viz stupnice hmotnosti.

Pozice 2.

Viz Všeobecná část.

Pozice 3.

Viz Všeobecná část a dále: méně zavalité - protaženější tělo, hlava s méně výrazným klabonosem, užší nosní a/nebo čelní partie, méně vyvinuté korunky, znatelný krk, slabší struktura uší, méně uzavřená podkova, delší a slabší končetiny, ojedinělé záhyby v uších, mírné odchylky od předepsané délky uší.

Pozice 4.

Viz Všeobecná část a dále: řidší srst, nevyrovnaná délka a/nebo hustota srsti, menší odchylky od stanovené délky srsti, menší množství pesíků, mírný náznak plemenných znaků angory (bačkory, licousy, praporky), mírně delší srst na končetinách, mírný náznak plstění srsti.

Pozice 5.

Mírně nevyrovnaná délka srsti v plemenných znacích, kratší či řidší čelenka.

Pozice 6.

Přípustné vady posuzovaných znaků vycházející ze standardu konkrétního zbarvení - viz Všeobecná část.

Pozice 7.

Viz Všeobecná část.

Nepřípustné vady

Pozice 1.

Hmotnost nižší 1,30 kg anebo vyšší než 2,10 kg (výluka).

Pozice 2.

Viz Všeobecná část.

Pozice 3.

Viz Všeobecná část a dále: velmi úzké tělo a zúžená hrudní partie, velmi protažený typ, zvedání jednoho nebo obou uší, rozpětí uší kratší než 21,0 cm či delší než 29,0 cm, otvor jednoho nebo obou uší obrácený dopředu, výrazně plazivý pohyb (vždy výluka).

Pozice 4.

Viz Všeobecná část a dále: srst téměř bez podsady, srst kratší než 4 cm anebo delší než 10 cm, silné plstění kdekoliv na těle, výrazně měkká srst připomínající angorskou srst, výrazná přítomnost plemenných znaků angory (vždy výluka).

Pozice 5.

Výrazně nevyrovnaná délka srsti v plemenných znacích, velmi řídká, krátká (méně než 4 cm) či zcela chybějící čelenka (výluka).

Pozice 6.

Nepřípustné vady posuzovaných znakůvycházejí ze standardu konkrétního zbarvení - viz Všeobecná část (výluka)

Pozice 7.

Viz Všeobecná část.