Historie Klubu

Ustanovující schůze Klubu chovatelů králíků Zakrslých teddy a Teddy beránků proběhla dne 25. 4. 2009 v České Lípě. Jedná se o chovatelský klub Českého svazu chovatelů. Klub sdružuje chovatele a přátele obou v tuto chvíli již uznaných plemen.

Klub plynule navázal na předchozí činnost Klubu přátel Zakrslých teddy (KPZT), který vznikl jako virtuální klub přátel tohoto plemene v roce 2007.

Náplň činnosti klubu v minulosti :

Členové nově vzniklého klubu zakládali svůj zájem o chovaná plemena na upřímné snaze o zlepšení jejich kvality. Klub jednotila dlouhodobá snaha o standardizaci a uznání plemene. Uvědomovali jsme si, že se bude jednat o výsledek dlouhodobé, poctivé a nejednoduché chovatelské práce. O to víc jsem byli přesvědčeni, že si pak výsledku budeme všichni vážit. S tímto úzce souvisel program novošlechtění, který klub podporoval a do kterého se zapojilo několik chovatelů, členů našeho klubu a mohli se do něj zapojit i další chovatelé, kteří k tomu měli podmínky a vážný zájem.

Další, neméně významnou složkou činnosti klubu byl klubový hobby program, který byl zajímavý pro majitele jednoho, dvou, vymazlených teddy králíků. Jako součást hobby chovatelského programu jsme zřídili na našich výstavách tzv. hobby sekce, díky kterým bylo možné vystavit teddy králíky nejrůznějšího zbarvení (tedy i ty, co neodpovídají vzorníku plemen králíků). Rovněž bylo možné vystavit zakrslé králíky s teddy genem, např. lvíčky, kteří rovněž byli posouzeni a oceněni. V tomto směru musíme velmi poděkovat ÚOK za vstřícnost a toleranci, které se nám dostalo. Díky ní se nám podařilo přilákat mnoho lidí s hlubovým zájmem o hobby chovatelství, rovněž se nám dařilo seznamovat širokou veřejnost s tím, jak by teddy králík měl správně vypadat. Výstavy, které náš klub připravoval byly přínosné a prestižní pro všechny vystavovatele, hodnocení předvedených jedinců bylo vždy v rukou zkušeného posuzovatele ČSCH. Na výstavách byly vydány první prestižní ceny a tituly, bylo možno získat první kartičky Čekatelství šampiona.

Klub se zabýval propagací chovaných plemen rovněž prostřednictvím propagačních článků v časopisech. V roce 2009 vyšly články v časopise Planeta zvířat týkající se chovu zakrslých teddy .

Náš klub podporuje speciální projekty, které se podobně jako třeba canisterapie či hippoterapie zabývají využitím zvířat ku prospěchu zdraví lidí. Jedná se o projekty, kde by se Zakrslí teddy díky své přátelské a mírné povaze mohli dobře uplatnit při navštěvování dětských domovů, domovů důchodců atp. Tyto a podobné projekty velmi vítáme.

Od našich členů požadujeme serióznost, předpokládáme zájem o získávání nových odborných zkušeností, o spolupráci s ostatními chovateli a plemeno Zakrslý teddy či Teddy beránek jako takové a o jeho zlepšování. Pro jaké barvy či kresby se daný chovatel rozhodne záleží na něm samotném a tuto skutečnost je třeba v klubu vzájemně respektovat.